TRENČÍN

Mesto Trenčín ( cca 60.000 obyvateľov, nadmorská výška: 204 - 262 m n. m., rozloha: 86 km2 ) leží v údolí stredného toku rieky Váh v západnej časti  Slovenska. Slovenská republika

Počas celého obdobia svojej existencie mesto bolo a v súčasnosti aj je významným kultúrnym, historickým, správnym a ekonomickým centrom stredného Považia. Spolu s Nitrou a Bratislavou patrí k najstarším mestám na Slovensku. Je sídlom okresu a Trenčianskeho kraja.

centrum mesta

Má rozvinutú obchodnú sieť, je dôležitou dopravnou spojnicou a v jeho blízkosti sú hraničné prechody do Českej republiky. Je stredoškolským centrom regiónu. Má viacero stredných škôl a odborných účilíšť. Trenčianska univerzita má technické zameranie a pobočka americkej City University Bellevue pripravuje odborníkov pre management.

Kultúrne zariadenia Trenčianske múzeum, Galéria M. A. Bazovského, Regionálne kultúrne stredisko Kultúrno - informačné centrum a mesto Trenčín usporadúvajú zaujimavé historické a umelecké výstavy, koncerty, festivaly a iné podujatia. Ľudové tradície uchovávajú miestne folklórne súbory ( Družba, Trenčan, Nadšenci, Radosť a Kornička ) a dedinské folklórne skupiny z okolia mesta ( Kubran, Selčan, Dolinečka, Večernica, atď ).

www.youtube.com/watch?v=Fx_hY_eV7bs&feature=player_embedded

Trenčianský hradDnešný obraz mesta Trenčín dotvárajú aj tieto kultúrne a historické pamiatky:

Rímsky nápis pod delovou baštou na hradnom brale z r. 179 n. l. Maximianus v ňom vyslovuje vďaku za víťazstvo cisárov a vojska 2. pomocnej légie v počte 855 vojakov.Dolná mestská brána

Trenčiansky hrad z 10. - 11. st. - dominanta mesta, stredoveké sídlo Matúša Čáka ( 1296-1321 ). V dolnej časi hradu dominuje povestná 80 metrov hlboká Studňa lásky, ku ktorej sa viaže známa povesť o láske Omara ku krásnej Fatime. 

Rímskokatolícky farský Kostol Narodenia Panny Márie z r. 1324 - s gotickými, renesančnými a barokovými dielami

Dolná ( Turecká ) mestská brána ( 32 m vysoká ) zo začiatku 15. st. Predstavuje 6 poschodový vežovitý objekt s klenutým gotickým lomeným oblúkom.

Z námestia k farskému kostolu sa tiahnu kryté Farské hradné schody z r. 1568. Umožňovali rýchly presun obrancov mesta na hradby pri kostole.Piaristický kostol na Mierovom námestí

Kamenný Dom mestského kata (dom č. 14 na ul. M. Čáka) zo 17. st. a vzácny gotický 2 podlažný Karner Svätého Michala z 1. pol . 15. st.

Piaristický ( pôvodne jezuitský ) kostol sv. Františka Xaverského s kláštorným komplexom z r. 1653 - 1657 v ranobarokovom štýle. Maľba na strope patrí medzi najpozoruhodnejšie nástenné maľby vrcholného baroka na Slovensku.

Ranobarokový kláštorný komplex z r.1662  

Barokový trojičný morový stĺp z r. 1712 - postavený na pamiatku morovej epidémie (1710), požiaru a povodne županom Illésházym

Župný dom s kópiou pôvodných slnečných hodín z r.1770 ( t. č. Trenčianske múzeum)

Baroková kaplnka svätej Anny z r. 1789 - v klasicistickom slohuHotel TATRA

Evanjelický kostol je klasicistickou stavbou z r. 1794

Súbor meštianskej architektúry z 19. a zač. 20. st. - mestská pamiatková rezervácia

Židovská synagóga postavená v r. 1909 - 1912 v štýle orientálných stavieb

Hotel Tatra postavený v r. 1901 v secesnom štýle barónom Arminom Popperom

Kostol Notre Dame z r. 1909 - 1924 je novorománska sakrálna stavba s uplatnením secesných prvkov


Viac informácií môžete nájsť na oficiálnej stránke mesta Trenčín.

návrat na hlavnú stránku