O nás

HISTÓRIA

Kde bolo, tam bolo...  

   Na jeseň roku 1999 sa niekoľko "odrastených" tanečníkov a muzikantov z trenčianskych i netrenčianskych súborov zamýšľalo nad tým, ako vyplniť dlhé jesenné a zimné večery sebe, svojim manželkám a kŕdliku svojich detičiek. Keďže už mali určité skúsenosti z práce v iných detských i študentských folklórnych súboroch, rozhodli sa vdýchnuť život novej kôpke, z ktorej bola zakrátko

opa   byčajných   az   ezbedných   nokedy   iperných   rpčekov   papučiek

Lámali si oni hlavy lámali, aké jej dať meno. Keďže si dobre pamätali, ako vo svojich mladíckych rokoch ťahali dievky za vrkoče a že to bola dobrá zábava (aspoň pre nich), vybrali meno KORNIČKA. V neďalekej obci Soblahov (rodnej obci jedného z vedúcich) tak volali dievčenský zapletaný vrkôčik . Vrkôčik - kornička - sa tak stal(a) názvom aj symbolom súboru. Na svojom prvom Mikulášskom večierku v decembri 1999 ho pokrstili a krstným tatkom sa stal vedúci FS Družba Jaroslav Mikolášek. A Kornička mohla rásť do krásy a šikovnosti ...

Z ČINNOSTI SÚBORU v rokoch 2000 - 2003

Z ČINNOSTI SÚBORU v rokoch 2004 - 2009

Z ČINNOSTI SÚBORU v rokoch 2010 - 2014

Z ČINNOSTI SÚBORU v rokoch 2015 - 2019

Zazvonil zvonec a rozprávky bol .... ?

Zvonec naozaj zazvonil a zazvonili aj roľničky v prvom programovom pásme – Vianoce v Kubre. A rozprávka sa naozaj skončila, lebo začala poctivá tvrdá práca ...

 

 

SÚČASNOSŤ

   V súčasnosti pôsobí v súbore viac ako 100 detí vo veku od 6 - do 16 rokov najmä z Trenčína a jeho okolia. 

Súbor je zložený z:

predprípravky a prípravky tanečnej skupiny (vo veku od 6 - do 10 rokov) - posledné ocenenia:

 

tanečnej skupiny - základná zostava (10  párov vo veku od 11 - do 16 rokov)

speváckej skupiny (zloženej z tanečníčiek súboru )

ľudová hudba (husle, cimbal, gajdy, viola, kontrabas, klarinet). Primášom 7. generácie muzikantov je Samuel Holúbek..

Súbor nacvičuje dvakrát v týždni v Galérii Vážka v TrenčíneKonkurz do všetkých zložiek súboru sa koná vždy začiatkom septembra.

  Repertoár súboru je budovaný z regiónu Trenčína a Myjavy a je v ňom prezentované tanečné, piesňové a hudobné bohatstvo týchto regiónov. Tvoria ho tance, tanečné  hry, zvykoslovné pásma, sólové a skupinové spevy ako aj orchestrálne skladby ľudovej hudby

   Súbor sa úspešne zúčastňuje rôznych súťažných i nesúťažných prehliadok na Slovensku (Likavka, Rimavská Sobota, Košice, Habovka), ale aj v Lotyšsku a v Českej republike. S úspechom účinkuje na významných domácich folklórnych festivaloch (Východná, Detva, Myjava, Hrušov,...).

Je trojnásobným Laureátom celoštátnej súťaže detských folklórnych súborov v Likavke (po sebe v rokoch 2009, 2011 a 2013) ako i dvojnásobným Laurátom celoštátnej súťaže detského hudobného folklóru (po sebe v rokoch 2008 a 2010).

   Súbor uskutoční ročne približne 35 vystúpení a od svojho založenia realizoval viac ako 780 vystúpení - z toho viac ako 240 vystúpení len v zahraničí

Taiwan, Španielsko, Portugalsko, Francúzsko, Luxemburgsko, Švajčiarsko, Taliansko, Belgicko, Nemecko, Fínsko, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Rakúsko, Maďarsko, Srbsko, Rumunsko, Bulharsko a Česká republika.

 Ľudová hudba so sólistami a speváckou skupinou súboru nahrala 3 profilové CD a ďalšie 2 CD v spolupráci s inými folklórnymi súbormi.

V rámci tradičného programu "DOBRE NECH JE TOMU DOMU" Kornička uskutočnila doteraz spoločné (recipročné) vystúpenia s folklórnymi súbormi zo zahraničia

Danzdeel Teenies (SALZKOTTEN - Nemecko), Kangasalan Kansantanssijat (KANGASALA - Fínsko), Marboleny Jove (LES PRESES - Španielsko), Stari Dušanovac (BELEHRAD - Srbsko)Malá Rusava (BYSTŘICE POD HOSTÝNEM - Česko), Brnenský Valášek (BRNO - Česko), Kopaničárek a Kopaničár (STARÝ HROZENKOV - Česko)

a s domácimi súbormi

Kremienok,, Hájenka, Madovec, Čečinka (BRATISLAVA), Viganček (KOŠICE), Turiec (MARTIN), Fialka (PARTIZÁNSKE), Striebornička (PIEŠŤANY), Limbačka (LEVICE), Mladosť (POVAŽSKÁ BYSTRICA), Malý Vtáčnik (PRIEVIDZA), Šafolka (SMIŽANY), Štvorlístok (TRENČ. TURNÁ) a Radosť (TRENČÍN).

 

 

 

POSLEDNÉ NOVINKY

 

V apríli 2024 postúpila naša ľudová hudba z regionálneho kola súťaže DLH VIDIEČANOVA HABOVKA do krajského kola, kt. sa bude konať 20.4.2024 v Bojniciach.

 

V júli 2022 reprezentoval súbor na zahraničnom zájazde v Rakúsku na 27. Internationales Jugendvolkstanzfestival  Seeboden/Carinthia     

V júni 2022 navštívil súbor neďaleké Kunovice pri Uherskom Hradišti,  kde prijal pozvanie účinkovať na 30. MDFF Kunovské léto .

V máji 2023 získali ZLATÉ PÁSMO   tanečníci Jozef Beňo a Lucia Balajová  v kategórii D s "Tancami z Trenčianskej Turnej".na celoslovenskom  kole Súťaže sólistov tanečníkov v ľudovom tanci "ŠAFFOVA OSTROHA" v DLHOM KLČOVE.

 

 

V auguste 2022 sme sa zúčastnili  MFSF Jánošíkov dukát v moravskom Rožnove pod Radhoštem.

V máji 2023 získali ZLATÉ PÁSMO   tanečníci Jozef Beňo a Natália Halgošová  v kategórii D na celoslovenskom  kole Súťaže sólistov tanečníkov v ľudovom tanci "ŠAFFOVA OSTROHA" v DLHOM KLČOVE. 

 

V marci 2020 sme nahrali už naše 3. samostatné profilové CD pod názvom "OČÚVAJŤE LUDZIA ŠECCI".

V septembri 2019 sme spolu so spev. skupinou ŠAFOLKA reprezentovali ako viťazi celoštátnej súťažnej prehliadke DFS reprezentovali slovenský folklór v maďarskom meste Szekszárd na 14. ÖRÖKSÉG ORSZÁGOS GYERMEKTÁNC FESZTIVÁLe v rámci tradičného podujatia Szekszárdi Szüreti Napok

V 2. pol.  júla 2019 odcestoval súbor na zájazd do bulharského Dorkova, kde sa zúčastnil 21. ročníka Международен фестивал за автентичен фолклор Дорково.

V júni 2019 získali naše deti na celoštátnej súťažnej prehliadke detských folklórnych súborov  v Košiciach ZLATÉ PÁSMO s choreografiou "Na fašenki v Kubri".

 

V máji 2019 získali ZLATÉ PÁSMO a titul LAUREÁT tanečníci Tomáš Lendvay a Tatiana Capová  v kategórii D s "Tancami z Mníchovej Lehoty".na celoslovenskom  kole Súťaže sólistov tanečníkov v ľudovom tanci "ŠAFFOVA OSTROHA" v DLHOM KLČOVE. 

 

V júli 2018 sa kolektív vrátil z úspešného 2 týždňového leteckého zájazdu z ostrova Taiwan, kde sa zúčastnil Medzinárodného detského folklórneho festivalu v okolí mesta Yilan ako aj na festivale Luo-dong arts fringle festival.

 

  Projekt je podporovaný Fondom na podporu umenia

 

 

V júni 2018 postúpila priamo naša ľudová hudba  z Krajského do Celoslovenského kola súťaž prehliadky detských ľudových hudieb v Habovke, kde získala STRIEBORNÉ /PÁSMO s tradičnou hudbou "Bibišie" z Hornej Súče-Závrskej.

 

V apríli 2018 postúpila na Krajskú súťaž prehliadky detských ľudových hudieb, speváckych skupín, sólistov spevákov a inštrumentalistov v Zemianských Kostoľanoch  "mladšia" ľudová hudba, mladšia spevácka skupina a staršia spevácka skupina ZLATÉ PÁSMO.  

 

 

V apríli 2018 so "ZLATÝM PÁSMOM" z krajského kola Súťaže sólistov tanečníkov v ľudovom tanci "ŠAFFOVA OSTROHA" v Trenčianskej Turnej postupili so ZLATÝM PÁSMOM postúpili 2 tanečné páry Boris Liška a Monika Masárová, Tomáš Lendvay a Lucia Janíková.

 

Novú sezónu sme odštartovali v pol. januára 2018 otvorením firemného plesu MEDEKO v Považskej Bystrici.

Koncom júla 2017 odcestoval súbor na zájazd do rumunského Nadlaku, kde sa stretol s krajanmi z FS SALAŠAN a do mesta Cluj -Napoca, v ktorom sa zúčastnil medzinárodného folklórneho festivalu SERBARILE TRANSILVANE.

V júni 2017 bolo udelené súboru "ZLATÉ PÁSMO" na celoštátnej súťažnej prehliadke detských folklórnych súborov «POD LIKAVSKÝM HRADOM» v Liptovskom Mikuláši a Likavke s choreografiou "Pred provody"

V  máji 2017  boli náše 2 tanečné páry Tatiana Capová a Šimon Jánošík ako i pár Tomáš Lendvay a Mária Uhrová ocenené STRIEBORNÝMI  PÁSMAMI na celoslovenskej súťaži sólistov tanečníkov v ľudovom tanci "ŠAFFOVA OSTROHA" v Dlhom Klčove.

V apríli 2017 získali naše deti "ZLATÉ PÁSMO" s choreografiou "Pred provody" a postúpili do celoslovenského kola Súťažnej prehliadky detských folklórnych súborov v Likavke (3.- 4.6.17). 

V apríli 2017 postúpili so "ZLATÝM PÁSMOM"z krajského kola Súťaže sólistov tanečníkov v ľudovom tanci "ŠAFFOVA OSTROHA" v Trenčianskej Turnej tanečníci Tomáš Lendvay a Mária Uhrová v kategórii D s "Polkami z Trenčianskej Turnej" ako aj  Šimon Jánošík a Táňa Capová s "Čardášami z Trenčianskej Turnej". 

Po úspešných postupovych kastingových kolách a postupe zo semifináloveho kola sa v apríli 2017 naša Kornička predstavila vo finálovom kole v live prenose televíznej show ZEM SPIEVA v Bratislave.

 

 

  V septembri 2016 sa Kornička zúčastnila MFF BABÍ LÉTO vo Valašskom Meziříčí . 

  V auguste 2016 súbor reprezentoval na zahraničnom zájazde v BELGICKU , LUXEMBURGSKU a FRANCÚZSKU .

  Začiatkom júna 2016 naša hudba získala "ZLATÉ PÁSMO" s "GAJDOŠSKÝMI".na Celoštát. prehliadke DLH, spev. skupín, sólistov spevákov a inštrumentalistov "Vidiečanova Habovka" v HABOVKE. Úspešne sa nimi prezentovala aj na Medzinárodnom folklórnom festivale vo Východnej.

V  máji 2016 sme boli hosťom na medzinárodnom  folklórnom stretnutí  "FOLKLOR BEZ HRANIC" v Brne , spolu s chorvátskym súborom LISINSKI VINKOVICI z Vinkovici a domácim súborom BRNENSKÝ VALÁŠEK.

V  máji 2016  náš tanečný pár Tatiana Capová a Šimon Jánošík získali v silnej konkurencii BRONZOVÉ PÁSMO na celoslovenskej súťaži sólistov tanečníkov v ľudovom tanci "ŠAFFOVA OSTROHA" v Dlhom Klčove.

V apríli 2016 sa konala  Krajská súťaž sólistov tanečníkov v ľudovom tanci "ŠAFFOVA OSTROHA", v ktorej náš tanečný pár Tatiana Capová a Šimon Jánošík získali ZLATÉ PÁSMO a postúpili  na celoslovenskú súťaž.

Koncom apríla 2016 na krajskej súťaži. prehliadky detských ľudových hudieb, speváckych skupín, sólistov spevákov a inštrumentalistov v Zemianských Kostoľanoch získala naša ľudová hudba ZLATÉ PÁSMO s postupom do celoslovenského kola. 

Staršie speváčky, získali ZLATÉ PÁSMO s návrhom na postup na celoslovenskú súťaž.  Sólistka Sára Sýkorová získala ZLATÉ PÁSMO.

 

Začiatkom apríla 2016 sme sa zúčastnili Regionálnej súťaže a prehliadky detských ľudových hudieb, speváckych skupín, sólistov spevákov a inštrumentalistov Trenčianskej Turnej, kde naše mladšie speváčky získali STRIEBORNÉ PÁSMO a staršie speváčky, spolu so sólistkou Sárou Sýkorovou a ľudovou hudbou získali ZLATÉ PÁSMA s postupom na krajskú súťaž.

 

V auguste 2015 reprezentoval súbor na medzinárodnom folklórnom festivale INTERFOLK v portugalskom TORRES NOVAS ako i na samostatných koncertoch vo francúzskych regiónoch Auvergne a Bourgogne .

V júni 2015 bol udelené Predprípravke súboru "ZLATÉ PÁSMO"na celoštátnej súťažnej prehliadke detských folklórnych súborov «POD LIKAVSKÝM HRADOM» v Likavke

Primátor mesta Trenčín R. Rybníček udelil Predprípravke súboru Pamätný list, v kt. vyjadril obdiv, uznanie a srdečné poďakovanie za úspešnú reprezentáciu mesta na významných domácich a zahraničných folklórnych podujatiach.

V máji 2015 získali ZLATÉ PÁSMO a titul LAUREÁT tanečníci Hana Mišíková a Jakub Ďuráči  v kategórii D s "Tancami z Mníchovej Lehoty".na celoslovenskom  kole Súťaže sólistov tanečníkov v ľudovom tanci "ŠAFFOVA OSTROHA" v DLHOM KLČOVE. 

 

Deti z predprípravky získali "ZLATÉ PÁSMO" s tancom "Kolo, kolo mlínske"na Krajskej súťaži v Zemianských Kostolanoch a postúpili do celoslovenského kola.

 

Z ČINNOSTI SÚBORU v rokoch 2010 - 2014

 

 

Z ČINNOSTI SÚBORU v rokoch 2004 - 2009

 

 

Začiatky súboru 1999-2003